Váš nestranný průvodce po českých a slovenských horách již od roku 2001

Lázně Karlova Studánka

Lázně Karlova Studánka

První zmínka o léčivém účinku zdejších pramenů pochází již z 18. století. Bruntálský občan Karel Riedel si zde v roce 1778 pomocí pramene léčil nohy a zasloužil se tak o to, aby se zpráva o léčebných pramenech dostala až k místodržícímu Řádu německých rytířů Maxmiliánu Xaveru z Riedheimu. Byl to velmi schopný ekonom a hospodář a právě on položil základy vzniku lázní mezi hornickými osadami. Protože se i docházelo k pramenům 8km,lidé se zde neměli kde ubytovat a putovali neustále sem a tam z okolních obcí, byly původně lázně pojmenovány jako Hinewieder – „Sem a tam“.

Z podnětu místodržícího tedy v roce 1780 nechal tehdejší velmistr ŘNR, nejmladší syn Marie Terezie, Maxmilián II František pramen prozkoumat a následně kolem něj začal budovat lázně. V roce 1803 byly lázně nazvány jako Karlova Studánka, podle následujícího velmistra, arcivévody Karla Ludvíka. Ve 30.- 40. letech 19. století nastává největší rozkvět. V té době je velmistrem ŘNR Maxmilian III. Josef d’Este Habsburský – (vnuk Marie Terezie, bratranec Karla a Viktora). Tuto slibnou budovatelskou éru na čas, v  roce 1866, přerušila prusko-rakouská válka. K budovatelskému záměru se ale krátce na to vrací další z  velmistrů ŘNR, Vilém I. Habsburský (nejmladší syn Karla Ludvíka).

Po založení lázní a výstavbě prvních dřevěných budov koncem 18. století si zájem a příliv pacientů v 19. století vyžádal výstavbu zděných léčebných domů, z nichž většina stojí dodnes. Období 2. světové války bylo pro činnost lázní velmi náročné a v poválečném období došlo k hromadnému odsunu Němců a konfiskaci majetku. V roce 1953 byla Karlova Studánka poprvé zapsána jako samostatná obec. V 60. letech rovněž došlo k podrobným hydrogeologickým průzkumům, kdy bylo provedeno 20 hlubinných vrtů do hloubky až 200m. Také však došlo k necitlivým zásahům do vzhledu a zařízení budov a tedy i mnoha uměleckým i architektonickým škodám.

Po Sametové revoluci na konci 80. let byl evidován katastrofální stav lázeňských budov a jejich vybavení, proto v následujících letech doposud docházelo k jejich postupným rekonstrukcím. Vzhledem k tomu, že o navrácení celého areálu lázní se již mnoho let soudí s českým státem Řád německých rytířů a nadto se v mnoha případech jedná o památkově chráněné objekty, nejedná se o jednoduchou záležitost. Horské lázně Karlova Studánka proto nejsou v soukromých rukou, nýbrž se jedná o státní podnik podléhající Ministerstvu zdravotnictví. Jediné další lázně v České republice, které zůstaly majetkem státu, jsou Janské Lázně v Krkonoších.

V současnosti jsou lázně v Karlově Studánce jedněmi z nejvyužívanějších a nejoblíbenějších. Jsou nejvýše položenými lázněmi v České republice. Nacházejí se v oblasti s nejčistším vzduchem v České republice, srovnatelným s alpským prostředím, proto jsou vyhlášené zejména pro léčbu plicních chorob a pro kardiaky. Lze se zde však léčit i s jinými indikacemi, například onkologickými, s nemocemi pohybového aparátu či při duševních onemocněních. Najdete zde zdravé horské klima, minerální prameny, osobitou architekturu švýcarského stylu i širokou nabídku regeneračních a léčebných procedur pro zdraví a  relaxaci.

Karlova Studánka a její okolí jsou rájem pro pěší túry i cyklistické výlety. V zimním období si mohou zájemci zalyžovat na sjezdovce přímo v obci, nebo vyrazit na náročnější terény v okolí. Po vyjížďce, lyžování nebo výstupu třeba až na vrchol Pradědu určitě přijde k chuti relaxace v lázeňském bazénovém komplexu nebo wellness. Úlevu přinese i masáž, pobyt v solné jeskyni či privátní vířivce až pro 6 osob, bahenní či  rašelinový zábal z rašeliny vytěžené přímo v Karlově Studánce. Lázně nabízejí léčebné pobyty pro celou řadu zdravotních indikací.

Proč si vybrat zrovna Horské lázně Karlova Studánka?

  • Horské lázně se nachází v nádherném prostředí pohoří Jeseníky na dosah největších atraktivit oblasti
  • v místě lázní se nachází nejčistší vzduch v České republice i klid pro Váš odpočinek
  • Horské lázně Karlova Studánka jsou nejvýše položenými lázněmi v ČR
  • unikátní architektura švýcarského stylu
  • lázeňské a wellness procedury
  • bazénový komplex s vířivkou
  • místo pro odpočinek i aktivní dovolenou

Lázeňské domy

  • Lázeňský dům Libuše (hlavní lázeňská budova)
  • Lázeňský dům Vila Eugen/Evžen
  • Lázeňský dům Vila Vlasta
  • Lázeňský dům Bezruč
  • Lázeňský dům Opava
  • Lázeňský dům Pošta
  • Lázeňský dům Slezský dům
  • Lázeňský dům U lesa
  • Lázeňský dům Letní lázně (objekt restaurace, bazénového komplexu, wellness a balneoléčby)
     

Více informací zde

Schovat pozadí